انتخاب صفحه

پمپ آب خورشیدی گونه ای از پمپ های آب می باشند که انرژی الکتریکی مورد نیاز برای راه اندازی آن خود را از پنل های خورشیدی فراهم می کند . به این صورت که در کنار این پمپ ها یک پکیج برق خورشیدی اختصاصی وجود دارد و وظیفه آن برق رسانی به پمپ برای انجام عمل پمپاژ آب می باشد . همچنین یک برد کنترلی نیز در کنار پمپ آب خورشیدی ارائه می شود که وظیفه آن کنترل میزان سطح آب به کمک سنسور تشخیص سطح آب و روشن و خاموش کردن پمپ در زمان برنامه ریزی شده می باشد .

همانطور که در نوشته های قبلی مربوط به پکیج برق خورشیدی نیز گفته شد ، در هر سیستم برق خورشیدی ، از یک باتری نیز استفاده می شود که این قائده در پمپ آب خورشیدی نیز رعایت می شود . به این صورت که پنل خورشیدی در زمانی که نور آفتاب موجود است ، وظیفه شارژ باتری را بر عهده دارد و بر اساس زمان برنامه ریزی شده ، باتری به پمپ متصل می شود و فرایند پمپاژ صورت می گیرد .

همچنین برای اطلاع بیشتر از پکیج برق خورشیدی می توانید به لینک سیستم برق خورشیدی از همین سایت مراجعه نمایید .

ساختار یک پمپ آب خورشیدی از اجزای زیر تشکیل شده است

– پمپ آب الکتریکی
– پکیج برق خورشیدی
– کنترل کننده پمپ

منظور از پمپ آب الکتریکی ، پمپ آبی می باشد که می تواند با استفاده از انرژی الکتریکی ( برق ) ، آب را تا ارتفاعی مشخص پمپاژ نماید . این نوع پمپ ها در مقایسه با پمپ هایی که از سوخت های فسیلی برای انجام عمل پمپاژ استفاده می نمایند ، کوچکتر ، بهتر و با راندمانی بالا ضرر کمتری را به محیط زیست وارد می نمایند . همچنین آلودگی صوتی در این پمپ ها بسیار کمتر می باشد . این نوع پمپ ها در دو نوع DC ( قابلیت کار با باتری ) و AC ( قابل اتصال به برق شهر ) موجود می باشند که هر دو نوع می توانند با پکیج برق خورشیدی کار فعالیت کنند . با این تفاوت که در نوع AC نیاز به یک قطعه اضافی به نام اینورتر نیز می باشد که فرایند تبدیل برق باتری ( DC ) به برق شهر را دارا می باشند .

کنترل کننده پمپ ، یک مدار الکترونیکی می باشد که به طور معمول سنسور دما و سنسور تشخیص سطح آب به آن متصل می شود . این واحد وظیفه خاموش کردن پمپ در صورت نبود آب و همپنین راه اندازی پمپ بر طبق زمان برنامه ریزی شده را بر عهده دارد . همچنین واحد کنترل را می توان با توجه به نیاز کاربر ، سفارشی سازی نمود تا حتی به صورت بی سیم و از راه دور نیز کنترل شود .

ویژگی های پمپ آب خورشیدی

از مهم ترین ویژگی های پمپ آب خورشیدی می توان به موارد زیر اشاره نمود :
– مصرف انرژی الکتریکی رایگان
– عملکرد کاملا پاک برای محیط زیست
– قابلیت کنترل هوشمند پمپ
– کنترل از راه دور
– برنامه ریزی زمانی برای عملکرد پمپ
– عدم نیاز به سیم کشی در فواصل دور
– قابل استفاده در محیط های بدون برق
– سر و صدای بسیار کم
– قابلیت راه اندازی در هر ساعت از شبانه روز