تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

ایستگاه رادیویی بی تی اس با برق خورشیدی

ایستگاه فرستنده و گیرنده پایه که به اختصار به بی تی اس BTS معروف است، به مجموعه ای از تجهیزات مخابرات بی سیم گفته می شود که به طور معمول در شبکه تلفن همراه استفاده می شود و وظیفه آن توسعه شبکه (تامین پوشش رادیویی) و تامین نیازهای ترافیکی است. این ایستگاه ها به طور معمول از یک دکل به همراه تجهیزات مخابراتی نصب شده روی دکل تشکیل شده و نیازمند انرژی الکتریکی است.

بسیاری از بی تی اس ها و آنتن های مخابراتی در نقاطی دور از دسترس برق شهری نصب می شوند و به صورت مداوم نیاز به انرژی الکتریکی وجود دارد. تنها ابزار تامین مداوم انرژی الکتریکی برای این تجهیزات، برق خورشیدی است که به راحتی با قرار گرفتن در کنار دکل و به واسطه باتری های مخصوص می تواند به صورت ۲۴ ساعته، برق دکل های بی تی اس و تجهیزات مخابراتی را تامین نماید.

پنل خورشیدی می تواند انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید و همزمان که انرژی مورد نیاز ایستگاه بی تی اس را تامین می نماید، باتری های سیستم برق خورشیدی را شارژ نماید. از باتری برای تامین انرژی الکتریکی تجهیزات در شب و در روزهای ابری استفاده می شود.

مهم ترین قطعات یک پکیج برق خورشیدی موارد زیر است:

  • پنل خورشیدی
  • باتری خورشیدی
  • شارژکنترلر
  • اینورتر
  • سازه پنل خورشیدی
پنل خورشیدی مونوکریستال

پنل خورشیدی

اصلی ترین قطعه هر نیروگاه خورشیدی یا پکیج برق خورشیدی، صفحات خورشیدی هستند که می توانند انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل نمایند. پنل ها بر اساس توان خروجی و نوع سلول آن دسته بندی می شوند. رنج کاربردی پنل خورشیدی به طور معمول از ۱۰ وات شروع می شود و در حال حاضر پنل هایی با توان ۶۸۰ وات نیز تولید شده است. پنل خورشیدی با زاویه مشخص رو به خورشیدی و در جهت جنوب جغرافیایی قرار می گیرد و نباید به هیچ وجه سایه روی آن قرار بگیرد.

باتری مخصوص برق خورشیدی

باتری خورشیدی

تمامی تجهیزات رادیویی به صورت ۲۴ ساعت فعال هستند و به منظور تامین انرژی الکتریکی این تجهیزات در 24 ساعت شبانه روز از باتری در کنار پنل خورشیدی استفاده می شود. باتری ها در طول روز انرژی الکتریکی را ذخیره و در ساعاتی از شبانه روز که انرژی خورشیدی در دسترس نیست، انرژی الکتریکی تجهیزات رادیویی را تامین می نمایند. باتری ها دارای تنوع بالا برای کاربری های متفاوت هستند.

شارژکنترلر برق خورشیدی

شارژکنترلر

قطعه ای کاربردی در قلب سیستم برق خورشیدی است. این قطعه فرایند شارژ باتری ها را کنترل و ولتاژ بالای پنل را به ولتاژ متناسب باتری تبدیل می کند. شارژکنترلر ها دارای آمپرهای مختلف و دو نوع معروف PWM و MPPT هستن که در سیستم های بزرگ به طور معمول از شارژر های MPPT استفاده می شود. شارژکنترلر بین پنل خورشیدی و باتری قرار می گیرد.

اینورتر برق خورشیدی

اینورتر

به طور معمول تمامی تجهیزات رادیویی، مخابراتی و شبکه با برق DC کار می کنند اما برای تطبیق پذیری آن با برق شهر از آداپتور های ۲۲۰ ولت به ۱۲ ولت استفاده می شود. برخی تجهیزات دارای آداپتور داخلی هستند و برخی دارای ولتاژ ۲۴ ولت مستقیم. به منظور تامین تمامی این رنج ولتاژ از اینورتر استفاده می شود. اینورتر ها برق ۱۲ ولت یا ۲۴ ولت را به برق ۲۲۰ ولت تبدیل می کنند.

به دلیل حساسیت و تلفات داخلی اینورتر ها توصیه می شود حدالامکان تجهیزات مخابراتی و رادیویی را به صورت مستقیم به باتری متصل نمایید.اینورتر ها دارای دو نوع تمام سینوسی و شبه سینوسی هستند که نوع تمام سینوسی کاملا شبیه برق شهر و در مواردی حتی دارای خروجی تمیز تر از برق شهر هستند. اما نوع شبه سینوسی، شبیه برق شهر هستند. اینورتر های شبه سینوسی می توانند برق دوربین های مداربسته را به راحتی تامین نمایند اما برخی اینورتر های شبه سینوسی امکان عملکرد دائم کار را ندارند.

سازه پنل خورشیدی

سازه پنل خورشیدی

خورشید از سمت شرق طلوع و در سمت غرب غروب می کند. همچنین زاویه تابش نور خورشیدی به سطح زمین در ساعات مختلف روز و همینطور در فصل های مختلف تغییر می کند. به همین دلیل از سازه پنل خورشید یا همان استراکچر پنل خورشیدی به منظور ثابت نگه داشت پنل خورشیدی در جهت جنوب و با زاویه ایده آل استفاده می شود.

همچنین سازه ها جهت مقاوم نگاه داشتن پنل خورشیدی در مقابل باد و طوفان استفاده می شود. سازه ها به طور معمول از جنس فولاد با پوشش گالوانیزه و یا در برخی موارد از جنس آلمینیوم است.

سیستم مخابراتی با برق خورشیدی
سیستم رادیویی با برق خورشیدی
تجهیزات مخابراتی و شبکه با برق خورشیدی

محاسبه انرژی مصرفی ایستگاه مخابراتی بی تی اس

هر ایستگاه مخابراتی بی تی اس دارای توان الکتریکی مشخص است که از مجموع توان تجهیزات نصب شده بر روی دکل بدست می آید و به صورت ۲۴ ساعته فعال است. برای طراحی و تخمین هزینه هر دکل بی تی اس نیاز به اطلاعاتی دقیق از توان مصرفی مجموع بر حسب وات یا کیلووات است. همچنین برخی تجهیزات دارای دو پارامتر توان مصرفی هستند که یکی توان در حالت آماده به کار یا همان استندبای و دیگری توان حالت فعال است که به طور معمول توان استدبای بسیار کمتر از توان در وضعیت فعال یا زیر بار است.

با دانستن دقیق تر اطلاعات تجهیزات می توان پکیج برق خورشیدی را به بهینه ترین شکل طراحی کرد و برای دسترسی به این مهم، می توان به کاتالوگ تجهیزات مخابراتی مراجعه نمود.

نمونه مثال طراحی برق خورشیدی ایستگاه رادیویی بی تی اس

به طور مثال یک دکل مخابراتی یا بی تی اس را در نظر بگیرید که در یک نقطه دور افتاده از شهر نصب شده است. در صورتی که توان تجهیزات نصب شده بر روی این دکل در حدود ۱۰۰۰ وات باشد، انرژی الکتریکی مصرفی در طول یک شبانه روز در حدود ۲۴۰۰۰ وات ساعت یا ۲۴ کیلووات ساعت است. در این صورت برای تامین انرژی این دکل نیاز به ۲۰۰۰ آمپر ساعت باتری روی ولتاژ ۲۴ ولت است که به طور معمول از ۱۲ عدد باتری ۲۰۰۰ آمپر ساعت ۲ ولت استفاده می شود.

باتری های مورد استفاده در بی تی اس های مخابراتی به طور معمول از نوع باتری هایی با طول عمر بالا و با ولتاژ ۲ ولتی است که به طور معمول در سیستم های پشتیبان مخابراتی استفاده می شود. بر طبق محاسبات برای شارژ این باتری ها نیاز به ۶۰۰۰ وات پنل خورشیدی است که می توان برای تامین این توان از ۱۶ پنل ۳۸۰ وات استفاده نمود که فضایی در حدود ۲۵ تا ۳۰ متر مربع را اشغال می نمایند. هر پنل دارای ابعادی در حدود ۲ متر مربع است.

پنل ها به صورت مستقیم زیر نور آفتاب قرار می گیرند و بر روی سازه یا همان استراکچر پنل خورشیدی نصب می شوند. باتری ها نیز به همراه سایر تجهیزات در کانکس یا باکس باتری فولادی با پوشش مقاوم در مقابل باد و باران قرار خواهند گرفت. ناگفته نماند که بیشتر سیستم های مخابراتی با ولتاژ ۲۴ ولت مستقیم کار می کنند که در برق خورشیدی می توان بدون اینورتر این ولتاژ را با کمترین تلفات تامین نمود.

آشنایی با طراحی پکیج برق خورشیدی

طراحی پکیج برق خورشیدی برای تجهیزات مخابراتی و رادیویی کار پیچیده ای نبوده و با یادگیری اصول اولیه می توانید به راحتی سیستم برق خورشیدی را طراحی و برآورد هزینه کنید. شرکت سولارنیرو به منظور افزایش سطح آگاهی در حوزه برق خورشیدی اقدام به آماده سازی یک راهنمای طراحی نموده که می توانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول در مورد تجهیزات مخابراتی و رادیویی بی تی اس

بدون شک بله اما باید به این نکته توجه داشت که برق خورشیدی به نسبت برق شهری از هزینه بالاتری برخوردار است و در محیط های نزدیک به برق شهر، توصیه می شود از برق شهر برای تامین برق خورشیدی استفاده نمایید.

پکیج برق خورشیدی نیز مانند سایر تجهیزات الکتریکی نیازمند سرویس و نگهداری است اما سرویس و نگهداری آن نسبت به روش های دیگر مانند استفاده از ژنراتور بسیار کمتر و ساده تر است. در سیستم برق خورشیدی پنل ها هر ۶ ماه یا ۱۲ ماه یکبار بسته به محیط نیازمند شستشو هستند.
همچنین باتری ها بسته به نوع و نحوه استفاده و همچنین محیط نصب دارای طول عمر مشخص هستند که پس از هر دوره باید به طور کلی تعویض شوند. باتری ها بخش قابل توجهی از هزینه سیستم برق خورشیدی را در بر می گیرند.

بدون شک بله اما طراحی هر سیستم برق خورشیدی باید مطابق محل نصب صورت بگیرد. برای مثال در نقاط شمالی کشور به دلیل هوای ابری هر سیستم برق خورشیدی نیازمند پنل خورشیدی و باتری پشتیبان بیشتر است. همچنین در نقاط مرطوب باید از سازه هایی با پوشش گالوانیزه قوی تر استفاده نمود.

طراحی سیستم برق خورشیدی توسط سولارنیرو

در صورتی که آشنایی کافی با طراحی سیستم برق خورشیدی ندارید می توانید اطلاعات اولیه را به صورت کامل در اختیار کارشناسان سولارنیرو قرار دهید تا در سریع ترین زمان ممکن سیستم را طراحی و برآورد هزینه را تقدیم شما نمایند. برای دریافت مشاوره همچنین برآورد هزینه لطفا با شماره های زیر در تماس باشید.

تماس با ما

اطلاعات تماس با سولارنیرو

برای تماس با کارشناسان مجموعه سولارنیرو می توانید از طریق خطوط ارتباطی زیر اقدام نمایید. کارشناسان ما برای روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر و برای روزهای پنجشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۲ بعد از ظهر پاسخگوی سوالات شما هستند. روزهای جمعه و روزهای تعطیل رسمی امکان پاسخگویی وجود ندارد.

آدرس دفتر

تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از مطهری
خیابان اندیشه نهم، پلاک ۱۳، واحد ۲۹

پست الکترونیکی
To Top