تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

پنل خورشیدی

پنل خورشیدی

پنل خورشیدی به صفحاتی گفته می شود که سطح آن از تعداد زیادی سلول خورشیدی تشکیل شده است . هر کدام از سلول های خورشیدی قادر به این هستند تا انرژی موجود در نور خورشید را دریافت کنند و در طرف دیگر آن را تبدیل به انرژی الکتریکی کنند . این انرژی الکتریکی کاملا پاک بوده به طوری که کوچکترین آلودگی را وارد فضای محیط نمی کند . همچنین خورشید یک منبع عظیمی از انرژی می باشد که در بسیاری نقاط از جهان به ویژه کشورمان ایران می توان آن را دریافت و به کمک پنل های خورشیدی تبدیل به انرژی الکتریکی تبدیل نمود .

بر طبق آمار به دست آمده ، انرژی دریافتی زمین از نور خورشید چیزی معادل 10000 برابر انرژی مورد نیاز انسان برای انجام کار های روزمره می باشد . بسیاری از کارشناسان پیشبینی می کنند اگر فقط یک دهم درصد از سطح زمین را با استفاده از پنل خورشیدی بپوشانیم ، انرژی بدست آمده برای زندگی تمامی انسان های روی زمین کاربردی می باشد .

بحث را بیش از حد علمی نمی کنیم و بیشتر به سراغ معرفی سیستم های برق خورشیدی و کاربرد آن ها می پردازیم و برسی ساختار پنل خورشیدی ، سلول های خورشیدی و تکنولوژی ساخت آن را به مقالات کاربردی که در آینده از سایت سولار نیرو منتشر می شود ، موکول می کنیم .

پس اختراع اولین پنل خورشیدی ، پیشبینی می شد که کاربرد اصلی آن ها بهینه سازی در مصرف انرژی باشد اما با گذشت زمان و تولید پنل های قدرتمند و تجهیزات متناسب با برق خورشیدی ، بسیاری به این نتیجه رسیدند که چنین سیستم هایی می توانند به طور کامل فرایند برق رسانی یک محیط را به دست بگیرند . با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ، پنل های پیشرفته تری نیز اختراع گشت به طوری که در قرن 21 ، در بسیاری از کشور های اروپایی فرایند برق رسانی کامل یک منزل مسکونی توسط چنین ادواتی صورت می گیرد .

پنل خورشیدی در ایران

در کشور ما ، ایران نیز استفاده از پنل خورشیدی در سیستم برق رسانی ، چند سال اخیر توسعه پیدا کرده است به طوری در بسیاری از پروژه های اجرا شده توسط شهرداری به خصوص شهرداری تهران ، از چنین سیستم هایی استفاده شده است . همچنین بسیاری از مناطق مسکونی و گردشی همچنان از سیستم برق شهر دور بوده و نیاز به یک روش دیگر برای تولید انرژی الکتریکی دارند .

گفتنی است چندی پیش ، شرکت توانیر اعلام کرد که پروژه ای را شروع کرده و در یکی از مناطق تهران ، به طور آزمایشی ، بر روی بام خانه ها پنل خورشیدی نصب می کند تا بتواند مکمل خوبی برای سیستم برق رسانی گردد .

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم برق خورشیدی

راه اندازی یک سیستم برق رسانی خورشیدی ، کار بسیار دشواری نبوده و نیازمند مقداری محاسبات و برخی تجهیزات جانبی برای قرار گیری در کنار پنل خورشیدی می باشد . پنل های خورشیدی انرژی نور خورشید را دریافت و آن را تبدیل به انرژی الکتریکی می کنند . حال مسئله مهم در این لحظه انتقال این انرژی الکتریکی به سیستم برق رسانی خانه می باشد . بنا به دلایلی که در مقالات بعدی نیز به آن خواهیم پرداخت ، نمی توان به طور مستقیم از یک پنل خورشیدی برای روشن کردن یک وسیله برقی استفاده نمود . برای همین نیاز به تجهیزات واسطی نیز احساس می گردد . همچنین در ساعاتی که یک پنل خورشیدی در حال تولید انرژی الکتریکی می باشد ، به طور معمول تجهیزات برقی فعالیت خاصی نداشته و نیاز است تا انرژی تولید شده توسط این سیستم ذخیره سازی شود .

بنابر این ، باتری و سیستم ذخیره سازی انرژی نیز به سیستم برق خورشیدی اضافه می شوند . برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در زمینه تولید انرژی الکتریکی توسط خورشید و نیز آشنایی با تجهیزات لازم برای ساخت یک سیستم برق خورشیدی ، می توانید به لینک سیستم برق خورشیدی مراجعه نمایید .

تجهیزات مصرفی خورشیدی

این نکته بسیار مهم است که بدانیم ، سیستم هایی که از انرژی موجود در نور خورشید بهره می برند ، محدود به پنل های خورشیدی نبوده و بسیاری سیستم دیگر نیز با نام تجهیزات مصرفی خورشیدی ، انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی دیگری تبدیل می نمایند . این سیستم ها نیز در ساختار خود از پنل خورشیدی استفاده می کنند اما در خروجی انرژی غیر الکتریکی را به کاربر ارائه می دهند . یکی از معروف ترین تجهیزات مصرفی خورشیدی ، آبگرم کن خورشیدی است که انرژی موجود در نور خورشید را دریافت و به انرژی گرمایی تبدیل می کند . به عنوان مثال دیگر می توان پمپ آب خورشیدی را مثال زد که انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی مکانیکی تبدیل می نماید .

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پنل های خورشیدی می توانید به لینک صفحه های خورشیدی از سایت ویکی پدیا مراجعه نمایید .

7 نظر برای این نوشته ثبت شده است

 • سلام بسیار خرسندم که با شما شاشنا شدم عا-لاقه مند به همکاری با شما را دارم نمایندگی فروش وخدمات ونصب

 • با سلام از نوشته های شما استفاده کردم ایا سیستم شما برای اموزش امکاناتی دارد اینجان را مطلع فرمایید دوست دارم برای مواردی در محل دفتر شما حضور داشته باشم . با تشکر

  1. سلام خوشحالیم که مطالب براتون کاربردی بوده. شرکت سولارنیرو به زودی قصد راه اندازی دوره آموزشی سیستم های برق خورشیدی جدا از شبکه رو داره و برای اطلاع از زمان برگذاری این دوره می تونید عضو کانال تلگرام ما شوید. با تشکر

 • تمایل به نمایندگی جهت همکاری در استان مرکزی (اراک)میباشم

  1. سلام لطفا درخواست خودتون رو از طریق ایمیل و یا تلفن دفتر به همکاران ما اطلاع بدید تا در سریع ترین زمان ممکن شما رو راهنمایی کنند با تشکر

 • باسلام سپاسگزارم از اطلاعات جامع وموثر شما.مایل هستم بیشتر در خصوص انرژی های پاک بدانم.

  1. سلام ممنون از اینکه وقت گذاشتید. به زودی مقالات بهتری به سایت اضافه می شه که امیدوارم براتون مفید باشه

 • لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید

  پکیچ برق خورشیدی
  پست بعدی

  پکیج برق خورشیدی

  To Top