انتخاب صفحه

پنل خورشیدی به صفحاتی گفته می شود که سطح آن از تعداد زیادی سلول خورشیدی تشکیل شده است . هر کدام از سلول های خورشیدی قادر به این هستند تا انرژی موجود در نور خورشید را دریافت کنند و در طرف دیگر آن را تبدیل به انرژی الکتریکی کنند . این انرژی الکتریکی کاملا پاک بوده به طوری که کوچکترین آلودگی را وارد فضای محیط نمی کند . همچنین خورشید یک منبع عظیمی از انرژی می باشد که در بسیاری نقاط از جهان به ویژه کشورمان ایران می توان آن را دریافت و به کمک پنل های خورشیدی تبدیل به انرژی الکتریکی تبدیل نمود .

بر طبق آمار به دست آمده ، انرژی دریافتی زمین از نور خورشید چیزی معادل 10000 برابر انرژی مورد نیاز انسان برای انجام کار های روزمره می باشد . بسیاری از کارشناسان پیشبینی می کنند اگر فقط یک دهم درصد از سطح زمین را با استفاده از پنل خورشیدی بپوشانیم ، انرژی بدست آمده برای زندگی تمامی انسان های روی زمین کاربردی می باشد .

بحث را بیش از حد علمی نمی کنیم و بیشتر به سراغ معرفی سیستم های برق خورشیدی و کاربرد آن ها می پردازیم و برسی ساختار پنل خورشیدی ، سلول های خورشیدی و تکنولوژی ساخت آن را به مقالات کاربردی که در آینده از سایت سولار نیرو منتشر می شود ، موکول می کنیم .

پس اختراع اولین پنل خورشیدی ، پیشبینی می شد که کاربرد اصلی آن ها بهینه سازی در مصرف انرژی باشد اما با گذشت زمان و تولید پنل های قدرتمند و تجهیزات متناسب با برق خورشیدی ، بسیاری به این نتیجه رسیدند که چنین سیستم هایی می توانند به طور کامل فرایند برق رسانی یک محیط را به دست بگیرند . با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ، پنل های پیشرفته تری نیز اختراع گشت به طوری که در قرن 21 ، در بسیاری از کشور های اروپایی فرایند برق رسانی کامل یک منزل مسکونی توسط چنین ادواتی صورت می گیرد .

پنل خورشیدی در ایران

در کشور ما ، ایران نیز استفاده از پنل خورشیدی در سیستم برق رسانی ، چند سال اخیر توسعه پیدا کرده است به طوری در بسیاری از پروژه های اجرا شده توسط شهرداری به خصوص شهرداری تهران ، از چنین سیستم هایی استفاده شده است . همچنین بسیاری از مناطق مسکونی و گردشی همچنان از سیستم برق شهر دور بوده و نیاز به یک روش دیگر برای تولید انرژی الکتریکی دارند .

گفتنی است چندی پیش ، شرکت توانیر اعلام کرد که پروژه ای را شروع کرده و در یکی از مناطق تهران ، به طور آزمایشی ، بر روی بام خانه ها پنل خورشیدی نصب می کند تا بتواند مکمل خوبی برای سیستم برق رسانی گردد .

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی سیستم برق خورشیدی

راه اندازی یک سیستم برق رسانی خورشیدی ، کار بسیار دشواری نبوده و نیازمند مقداری محاسبات و برخی تجهیزات جانبی برای قرار گیری در کنار پنل خورشیدی می باشد . پنل های خورشیدی انرژی نور خورشید را دریافت و آن را تبدیل به انرژی الکتریکی می کنند . حال مسئله مهم در این لحظه انتقال این انرژی الکتریکی به سیستم برق رسانی خانه می باشد . بنا به دلایلی که در مقالات بعدی نیز به آن خواهیم پرداخت ، نمی توان به طور مستقیم از یک پنل خورشیدی برای روشن کردن یک وسیله برقی استفاده نمود . برای همین نیاز به تجهیزات واسطی نیز احساس می گردد . همچنین در ساعاتی که یک پنل خورشیدی در حال تولید انرژی الکتریکی می باشد ، به طور معمول تجهیزات برقی فعالیت خاصی نداشته و نیاز است تا انرژی تولید شده توسط این سیستم ذخیره سازی شود .

بنابر این ، باتری و سیستم ذخیره سازی انرژی نیز به سیستم برق خورشیدی اضافه می شوند . برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در زمینه تولید انرژی الکتریکی توسط خورشید و نیز آشنایی با تجهیزات لازم برای ساخت یک سیستم برق خورشیدی ، می توانید به لینک سیستم برق خورشیدی مراجعه نمایید .

تجهیزات مصرفی خورشیدی

این نکته بسیار مهم است که بدانیم ، سیستم هایی که از انرژی موجود در نور خورشید بهره می برند ، محدود به پنل های خورشیدی نبوده و بسیاری سیستم دیگر نیز با نام تجهیزات مصرفی خورشیدی ، انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی دیگری تبدیل می نمایند . این سیستم ها نیز در ساختار خود از پنل خورشیدی استفاده می کنند اما در خروجی انرژی غیر الکتریکی را به کاربر ارائه می دهند . یکی از معروف ترین تجهیزات مصرفی خورشیدی ، آبگرم کن خورشیدی است که انرژی موجود در نور خورشید را دریافت و به انرژی گرمایی تبدیل می کند . به عنوان مثال دیگر می توان پمپ آب خورشیدی را مثال زد که انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی مکانیکی تبدیل می نماید .

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پنل های خورشیدی می توانید به لینک صفحه های خورشیدی از سایت ویکی پدیا مراجعه نمایید .