تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

بازار برق خورشیدی در منطقه خاورمیانه

انرژی خورشیدی در خاورمیانه

بازار انرژی در خاورمیانه بسیار به نفت وابسته است اما بیشتر کشور ها در این منطقه تلاش می کنند تا اقتصاد خود را در حوزه انرژی های تجدید پذیر نیز گسترش دهند. اگرچه صنعت در طول همه گیری کرونا بسیار تضعیف شد، بازار انرژی خورشیدی با رشد چشمگیری روبه رو شد. رشد انرژی های تجدید پذیر بسیار سریع اتفاق افتاد و به نظر می رسد سرعت رشد روز به روز در حال افزایش است.

زمانی که انرژی خورشیدی به خاورمیانه رسید، امارات متحده عربی یکی از پیشتازان انرژی های نو و پاک در خلیج فارس بود و توانست نیروگاه های برق خورشیدی بزرگی در کشورش احداث نماید. در حال حاضر این کشور برنامه دارد تا سال 2030 بیش از 20 گیگاوات نیروگاه خورشیدی احداث نماید. همچنین این کشور قصد دارد برای شهر هایی همچون دوبی و ابوظبی، به میزان 50 درصد از انرژی پاک استفاده نماید.

پارک خورشیدی MBR در امارت در حال حاضر بزرگترین پارک نیروگاه خورشیدی در جهان است و طبق برنامه ریزی قبلی قرار است این پارک تا ظرفیت 5 گیگاوات برق خورشیدی تولید نماید که به بزرگ ترین نیروگاه خورشیدی یکپارچه دنیا تبدیل خواهد شد.

ترکیه نیز به ویژه در ناحیه مدیترانه پتانسیل بالایی در تولید انرژی خورشیدی دارد. این کشور در سال جاری چیزی در حدود 658 مگاوات نیروگاه خورشیدی احداث نمود و مجموع نیروگاه خورشیدی کشورش را به میزان 7325 مگاوات رساند. این کشور به مقدار قابل توجهی به سوخت فسیلی وابسته است اما روز به روز تلاش می کند میزان نیروگاه خورشیدی را افزایش دهد.

اما ایران یکی از کشورهای منطقه خاورمیانه با پتانسیل بالا در نیروگاه های خورشیدی همچنان برنامه مهمی در جهت توسعه انرژی های تجدیدپذیر نداشته و در چند سال گذشته فقط صحبت هایی از آن شده است که هیچ کدام به مرحله عمل نرسیده است. بخشی از این تاخیر به دلیل تحریم ها است و امید است با برداشته شدن تحریم ها، حجم نیروگاه های خورشیدی در ایران بیشتر و از ظرفیت بی نظیر موجود در کشور استفاده بهینه شود. ایران به دلیل شرایط آب و هوایی و همچنین دسترسی منطقه ای به یکی از ابرقدرت های انرژی تجدیدپذیر تبدیل شود تا علاوه بر تامین کمبود انرژی مورد نیاز، انرژی الکتریکی کشور های منطقه و همچنین اروپا را نیز تامین نماید.

جهت مطالعه نوشته هایی از این دست می توانید به مجله آموزشی و خبری سولارنیرو مراجعه نمایید. در این بخش ما سعی کرده ایم تا جدیدترین اخبار، تکنولوژی و آموزش های مربوط بخ برق خورشیدی را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید

صنعت برق خورشیدی
پست بعدی

مهمترین موضوعات روز در حوزه برق خورشیدی

لیست بهترین تولید کنندگان پنل خورشیدی Tier 1
پست قبلی

لیست بهترین پنل خورشیدی TIER 1

To Top