تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

5 نوآوری خورشیدی که آینده را تغییر می‌دهد

در دنیا انرژی خورشید با بالاترین سرعت در حال افزایش است. این بزرگ ترین منبع انرژی است که انسان می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، دانشمندان و مهندسان در سراسر جهان مرتبا در حال کشف راه‌های جدید و بهتر برای بهره‌وری از این انرژی هستند. تامین 36 درصد از انرژی پاک آمریکا با استفاده از پنل خورشیدی خود اثباتی بر این ادعا است. بر طبق گزارش وزارتخانه‌ی بین المللی اقیانوس و اتمسفر، 173.000 تراوات انرژی از خورشید به صورت مداوم بر زمین می‌تابد. این مقدار 10.000 برابر انرژی مصرفی کل جهان است.

نکته‌ی جالب اینجا است که شما باید 100 میلیارد تن دینامیت را در هر ثانیه منفجر کنید تا به اندازه‌ی خورشید در یک روز انرژی تولید کنید. پس تعجبی ندارد که چرا هزاران نفر مهندس خورشیدی در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا بخش کوچکی از این انرژی را بدست آورند.

در این بخش تعدادی از جدیدترین محصولات خورشیدی که امروزه استفاده می‌شوند را معرفی خواهیم کرد:

رنگ خورشیدی

رنگ خورشیدی رنگی است که بر روی هر سطحی زده می‌شود و انرژی را از تابش خورشید جذب کرده و به برق تبدیل می‌کند. رنگ خورشیدی می‌تواند ظاهری مانند رنگ عادی داشته باشد، اما میلیاردها تکه ماده‌ی حساس به نور در آن معلق است. این ماده همان چیزی است که تابش را به برق تبدیل می‌کند. پس از استفاده از رنگ خورشیدی نیاز است که یک متخصص بعد از رنگ بیاید که بشدت هزینه‌ی نصب پنل خورشیدی را کاهش می‌هد.

رنگ خورشیدی هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است چون بازده آن بین 3 تا 8 درصد است که این مقدار پایین تر از آن است که بخواهد تجاری و پایدار شود. بازده، درصد انرژی جذب شده از تابش خورشید می‌باشد. برای مقایسه پنل خورشیدی مرسوم تقریبا 18 درصد بازدهی دارد. پس همچنان لازم است که مقداری پیشرفت در زمینه‌ی رنگ خورشیدی صورت بگیرد قبل از آنکه این تکنولوژی به عنوان راهکاری ثابت برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد. بعضی از کارشناسان باور دارند رنگ خورشیدی در 5 سال آینده تجاری خواهد شد.

پنجره خورشیدی

همانند رنگ خورشیدی، دانشمندان و محققان در سراسر دنیا در حال تلاش برای بهره‌وری از تکنولوژی خورشیدی می‌باشند. درحقیقت، گروهی از دانشمندان لابراتوار بین المللی انرژی تجدید پذیر پنجره‌ی خورشیدی را به گونه‌ای ساخته‌اند که پنجره را از حالت شفاف به حالت رنگی در می‌آورد. در حالت رنگی، پنجره‌ها نور خورشید را به برق تبدیل می‌کنند.

سایر مهندسان محقق در ایالت میشیگان در حال توسعه‌ی نوع شفاف آن هستند که بتوانند از این طریق برق تولید کنند. آنها ادعا می‌کنند که 5 تا 7 میلیارد مترمربع شیشه بر روی سطح ساختمان‌ها در آمریکا وجود دارد، ساختن این تکنولوژی آنها را قادر می‌سازد تا 40 درصد انرژی موردنیاز آمریکا را تولید کنند.

پنجره‌های خورشیدی هرگز بازده‌ای همانند پنل خورشیدی نخواهند داشت چون پنجره‌ی خورشیدی حداقل در یک سمت باید شفاف بماند. اما پنجره خورشیدی می‌تواند یک شبکه‌ی نسبتا بزرگ از سلول فوتوولتائیک را ایجاد کند، طراحان سولار باور دارند هزینه‌ای که پنجره‌ی خورشیدی ذخیره حفظ می‌کند به اندازه‌ی هزینه‌ی نصب آن خواهد بود.

ماشین خورشیدی

مجموع فاصله‌ای که انسانها در طول سال می‌پیمایند حدودا 9.5 تیلیارد کیلومتر است که مساوی با یک سال نوری است. و این یعنی حجم بالایی از سوخت فسیلی مصرف می‌شود، به همین دلیل تعداد زیادی از مهندسان در تلاش‌اند تا ماشین خورشیدی برای استفاده‌ی کاربر تولید کنند.

برای تولید ماشینی که بطور کامل خورشیدی و با تولید گاز گلخانه‌ای صفر درصد باشد چالش پیش رو قطعی و کارکرد پایین است. استارتاپ هلندی لایت یِر در حال طراحی لایت یِر 1 است که یک ماشین خورشیدی است که با هدف راه اندازی در سال 2019 می‌باشد.

اگرچه همچنان در کارآمد بودن این ماشین‌ها شک و گمان وجود دارد اما این پایان تلاش دانشمندان در سراسر دنیا نخواهد بود. این روندی جدید نیست. در حقیقت، بیش از 30 سال است که کشورهای مختلف در مسابقات جهانی خورشیدی که 1864 مایل به دور استرالیا برگزار می‌شود رقابت می‌کنند.

جاده خورشیدی

آینده‌ی حمل و نقل خورشیدی به وسائل نقلیه خلاصه نمی‌شود. در برخی از کشورها مانند آمریکا تا حدودی ابتکار جاده‌ی خورشیدی اجرا شده است. اولین جاده‌ی خورشیدی آمریکا در ایداهو در سال 2016 ساخته شد. مهندسان پروژه بر این باور بودند که اگر آمریکا با پنل خورشیدی 48.000 مترمربع از آسفالت جاده‌های 48 ایالت پایینی خود را بپوشاند، می‌تواند 3 برابر انرژی که تمام کشور نیاز دارد را تولید کند.

حتی پر رفت و آمدترین جاده‌ها هم بین 70 تا 90 درصد تابش از آسمان دریافت می‌کنند و طرفداران انرژی خورشیدی استدلال می‌کنند از این طریق تولید گاز گلخانه‌ای ناشی از مصرف سوخت فسیلی بشدت کاهش می‌یابد و یا قطع می‌شود. پنل خورشیدی بکار رفته در این جاده‌ی خورشیدی می‌تواند به نحوی مهندسی شود که طوفان، آب و برف ذوب شده را فیلتر کرده و جایگزین کابل برق شود و با روشن کردن جاده به موتورسیکلت سواران هشدار دهد. جاده خورشیدی همچنین برای ساخت سطوح دیگری مانند گذرگاه‌های پیاده و پارکینگ‌ها استفاده شوند.

آب خورشیدی

آب شیرین کن، از آب دریا که آب غیرقابل استفاده است، آب شیرین تهیه می‌کند. کارکرد آن از طریق جوشاندن آب دریا و چگالش بخار آب برای ازبین بردن نمک موجود در آن است. حجم بسیار زیادی انرژی نیاز است تا این آب جوشانده شود، هزینه‌های عملیاتی دستگاه آب شیرین کن مستقیما با هزینه‌ی تولید این انرژی رابطه دارد. اب شیرین کن خورشیدی از پروسه‌ی تبخیر خورشیدی با کمک نانو ذرات در یک تقطیر غشایی استفاده می‌کند. این پروسه می‌تواند بررسی شود و اگر موفقیت آمیز بود قادر است آب تمیزکافی برای مصرف خانوارها تهیه کند.

در سپتامبر 2016 دپارتمان انرژی ایالت متحده آمریکا اعلام کرد که انتظار می‌رود تا 15 میلیون دلار برای 7 تا 10 پروژه که مراحل اولیه فناوری خود برای کاهش هزینه‌های آب شیرین کن را طی کرده اند، بودجه اختصاص داده شود. این خبر بسیار خوبی برای مهندسان پروژه‌های دنباله داری است که تانسیل نوآوری دارند.

منبع: solar-innovations-that-could-change-the-future

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه احداث نیروگاه برق خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در سولار نیرو در تماس باشید .

سولارنیرو تامین کننده تجهیزات نیروگاه خورشیدی در سطح کشور

لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید

پست بعدی

تازه‌های عرصه خورشیدی

پست قبلی

تکنولوژی پنل شیاردار آینده‌ی نیروگاه خورشیدی

To Top