تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

آیا افزایش دما موجب افزایش راندمان پنل خورشیدی می‌شود؟

امروزه جهان با سرعت زیادی به سمت انرژی‌های نو و تجدید پذیر برای تامین برق حرکت می‌کند تا از گرمایش جهانی زمین بکاهد. انرژی خورشیدی و بادی در راس انرژی‌های نو قرار دارند . در حال حاضر نه فقط تاسیسات تجاری بلکه همه‌ی مردم سعی می‌کنند تا انرژی مصرفی خود را از طریق خورشیدی تامین کنند یا با استفاده از پنل‌ خورشیدی انرژی تولیدی را به فروش برسانند.

یک باور عمومی وجود دارد که افزایش گرمای زمین تاثیر مفیدی بر روی پنل خورشیدی دارد که این باور صحیح نمی‌باشد. در حقیقت با افزایش دما و گرمای زمین بازده سیستم خورشیدی کاهش می‌یابد.

پنل خورشیدی عموما در دمای 25 درجه سانتیگراد تست می شود . هر پنل خورشیدی یک ضریب گرمایی معین دارد که کارکرد پنل، در دماهای مختلف محیط را نشان می دهد . این ضریب توسط کارخانه تعیین می شود و مقدار آن منفی است . برای مثال اگر ضریب دمایی 0.5- باشد یعنی به ازای هر 1 درجه افزایش دما بازده پنل 0.5 درصد کاهش می یابد. پنل ها انواع مختلفی دارند با بازده‌های گوناگون که این بازده بین 0.20- و0.50- می باشد.

حال بررسی میکنیم که چرا به این گونه است : سلول‌ خورشیدی هنگامی شروع به کار میکند که فتون‌هایی که از خورشید بر آن می تابد الکترون های پنل خورشیدی را فعال کند . این الکترون ها به حالت آزاد در می ایند و از مدار خود خارج می شوند که منجر به تولید انرژی می شود . انرژی تولید شده توسط سلول جمع آوری می شود . اما با افزایش دما الکترون ها به سختی به حالت آزاد در می‌آیند . در نتیجه انرژی کمتری تولید می شود .

برای جلوگیری از گرم شدن پنل خورشیدی ، کافی است از یک خنک کننده استفاده شود . در بسیاری از نیروگاه های خورشیدی از یک خنک کننده ی خودکار یا فن استفاده می شود تا در روز‌های گرم دمای پنل‌ خورشیدی را کاهش دهد. بسیار مهم است که پنل خورشیدی در جایی نصب شوند که جریان هوا وجود داشته باشد .

در حقیقت این مشکل برای نیروگاه خورشیدی خانگی بر روی پشت بام هایی می باشد که جریان هوا وجود ندارد و توسط ساختمان های بلند احاطه شده اند .

منبع : the myth-solar power production rises with the temperature

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه احداث نیروگاه برق خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در سولار نیرو در تماس باشید .

سولارنیرو تامین کننده تجهیزات نیروگاه خورشیدی در سطح کشور

لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید

پست بعدی

تکنولوژی پنل شیاردار آینده‌ی نیروگاه خورشیدی

پست قبلی

نقش آب‌سردکن خورشیدی در کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌‌ها

To Top