تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

نقش آب‌سردکن خورشیدی در کاهش هزینه‌‌‌‌‌‌‌ها

دانشمندان در دانشگاه استنفورد موفق به ساخت یک خنک کننده شده اند که قادر است در دمای بالایی مانند بیابان دمای اب  را کاهش دهد . این خنک کننده برای این کار از پنل های خورشیدی کمک میگیرد و بدون مصرف و با تبخیر اب دما را کاهش می دهد .

این خنک کننده ی خورشیدی حتما باید روی پشت بام نصب شود و از سه جزء تشکیل شده است اولین جزء یک لایه ی پلاستیکی با روکش نقره می باشد که 100 درصد نور ورودی را بازتاب می کند و مانع گرم شدن پنل ها در تابستان و زیر افتاب می شود .

لایه ی پلاستیکی بر روی جزء دوم یعنی یک لوله ی مسی مارپیچ  قرار می گیرد . اب از درون این لوله جریان می یابد و گرمای خود را به پلاستیک می دهد . سپس این گرما توسط پلاستیک روی لوله با امواجی در طیف فرو سرخ به بیرون تابیده  می شود و توسط اتمسفر جذب نمی شود و از جو خارج می شود .

و در نهایت پنل ها توسط پلاستیک عایق حرارتی بسته بندی می شوند که تضمین می کند تمامی گرمایی که به بیرون تابیده شده است از گرمای جریان اب درون لوله بدست امده است نه از هوای اطراف. برای عملی کردن این ازمایش دانشمندان سه عدد خنک کننده ی اب بر روی پشت بام محوطه ی دانشگاه خود قرار داده اند و هرکدام از پنل ها مساحتی در حدود 0.37 مترمربع را اشغال کرده است . اب جریان یافته در این دستگاه 2 لیتر بر هر دقیقه می باشد.

طبق نتایج بدست امده این ابسرد کن دمای اب را تا 5 درجه سانتیگراد پایین تر از دمای محیط کاهش می دهد . دانشمندان این دستگاه را در سه روز ازمایش کردند سپس این دستگاه را در یک اپارتمان دو طبقه که تهویه ی هوا داشت در شهر نوادا در ایالت لاس وگاس قرار دادند تا کارکرد دستگاه را بررسی کنند . نتیجه ی این ازمایش بسیار عجیب بود این دستگاه مصرف برق برای تهویه ی هوا را تا 21 درصد کاهش داد.

جزئیات بیشتر این دستگاه در مجله ی انرژی طبیعی چاپ و منتشر شده است .

منبع : water cooling solar panels to cut the air conditioning costs

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در زمینه احداث نیروگاه برق خورشیدی می توانید با کارشناسان ما در سولارنیرو در تماس باشید .

سولارنیرو تامین کننده تجهیزات نیروگاه خورشیدی در سطح کشور

لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید

پست بعدی

آیا افزایش دما موجب افزایش راندمان پنل خورشیدی می‌شود؟

استراکچر پنل خورشیدی
پست قبلی

اشتباه رایج در محاسبه قیمت استراکچر بر حسب کیلووات

To Top