تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

آشنایی با پنل خورشیدی بایفشیال یا دوطرفه

پنل خورشیدی بایفشیال

پنل خورشیدی بایفشیال یا بایفیشال یا دوطرفه برخلاف پنل خورشیدی مونوفیشال یا یکطرفه قادر به دریافت انرژی موجود در نور خورشید از دو سطح رویی و پشتی پنل خورشیدی است. سلول خورشیدی موجود در این پنل خورشیدی Bi Facial طوری طراحی شده است تا علاوه بر دریافت نور خورشید از سطح رویی Front و تبدیل آن به انرژی الکتریکی، نور خورشید را از سطح پشتی پشتی Rear نیز دریافت و تبدیل به انرژی الکتریکی می کند. به طور معمول پنل خورشیدی بایفشیال دارای پنل پشتی Back Sheet شفاف است و می تواند نور خورشید را از سطح پشتی نیز دریافت کند.

شاید برای شما سوال باشد که پنلی که با زاویه 30 تا 40 درجه نسبت به سطح زمین نسب شده باشد چطور می تواند نور خورشید را از سطح پشتی دریافت کند. اما باید به این نکته توجه داشت که در محیطی با سطح منعکس کننده نور خورشیدی مانند سطوح ایزوگامی پشتیبان، سطوح سنگی، ماسه ای و برفی، نور خورشید به شدت منعکس می شود و بازگشت نور می تواند توان پنل خورشیدی را تا 30 درصد افزایش دهد.

سلول های بایفشیال به صورت عادی عملکردشان همانند سلول های مونوفشیال معمول در بازار است اما سلول مونوفشیال حداکثر توان خروجی آن برابر با توان درج شده در کاتالوگ پنل خورشیدی است اما سلول بایفشیال می تواند 5 تا 30 درصد توان بالاتری تولید نماید.

پنل خورشیدی بایفشیال

 

سلول خورشیدی بایفشیال اولین بار در سال 1970 میلادی اختراع و مورد استفاده قرار گرفت اما امروزه تولیدات کارخانه جات پنل خورشیدی بیشتر و بیشتر به سمت سلول های بایفشیال می رود. در گذشته هزینه تمام شده این نوع سلول برای تولید کننده بسیار بالا در می آمد اما امروزه با توسعه تکنولوژی و بهبود ابزارآلات تولید، ساخت و عرضه پنل خورشیدی با این نوع سلول به صرفه تر شده است و اختلاف پنل خورشیدی با سلول بافشیال و پنل خورشیدی با سلول مونوفشیال به 0.5 تا 1 سنت یورو رسیده است. نمودار زیر نسبت استفاده از سلول مونوفشیال به بایفشیال در بازار جهانی و پیشبینی آینده آن را که توسط کمپانی AE SOLAR آلمان ارائه شده است نشان می دهد.

پنل خورشیدی مونوفشیال در مقابل بایفشیال

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در سال های اخیر استفاده از پنل خورشیدی بایفشیال گسترش یافته است و روز به روز این مقدار افزایش می یابد به طوری که AE SOLAR پیش بینی می کند این مقدار در سال 2030 به 70 درصد برسد و تنها 30 درصد از پنل های موجود در بازار از نوع یکطرفه یا مونوفیشال باشد.

مقایسه پنل خورشیدی بایفشیال با مونوفیشال

بدون شک استفاده از پنل خورشیدی بایفشیال می تواند مزایای بیشتری نسبت به مونوفیشال داشته باشد زیرا می تواند توان بیشتر از توان اسمی خودش را نیز تولید نماید اما باید این نکته را در نظر بگیریم که این پنل ها باید در نقاطی نصب شوند که امکان رفلکس نور خورشید وجود داشته باشد. برای مثال در محیط بام با سطح ایزوگام امکان رفلکس نور به شدت وجود دارد اما همین محیط در صورتی که سطحش با آسفالت پوشیده شده باشد، امکان رفلکس نور وجود ندارد.

به عنوان مثالی دیگر رفلکس نور در محیط برفی می تواند 85 درصد باشد اما همین مقدار برای محیط با سطح آب حدود 7 درصد است. یا پنل های نصب شده بر روی سطح شیروانی امکان دریافت رفلکس نور را نخواهند داشت. همچنین پنل خورشیدی بایفشیال درصدی گران تر از مونوفیشال ها هستند که به طور معمول با گذشت زمان قیمت ها مناسب تر می شود.

 

در این نوشته سعی کردیم به زبان ساده به معرفی تکنولوژی پنل خورشیدی بایفشیال بپردازیم. در صورتی که تمایل به مطالعه مطالب آموزشی در زمینه برق خورشیدی دارید می توانید به مجله آموزش برق خورشیدی سولارنیرو مراجعه نمایید.

4 نظر برای این نوشته ثبت شده است

 • سلام یک سوال وقتی پنل های بایفشیال روی زمین نصب شدن برای دریافت انعکاس بیشتر از طریق قسمت پشتی پنل چه موادی رو توصیه میکند روی سطح زمین بریزیم

  1. درود بر شما
   هر چیزی که انعکاس نور بهتری دارد. به عنوان مثال آسفالت انعکاس نور بسیار پایین و ایزوگام یا عایق رطوبتی سفید EPDM دارای انعکاس فوق العاده بهتری هستند.

 • تو ایران می شه از پنل خورشیدی بایفشیال استفاده کرد؟

  1. درود بر شما بیش 10 مگاوات نیروگاه خورشیدی با این مدل از پنل خورشیدی تا به حال در کشور اجرا شده است

 • لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید

  سلول خورشیدی تاپکان TOPCON
  پست بعدی

  آشنایی با پنل خورشیدی تاپکان TOPCON

  حداقل و حداکثر ولتاژ پنل خورشیدی
  پست قبلی

  محاسبه ولتاژ حداکثر و حداقل پنل خورشیدی

  To Top