تلفن تماس: ۰۹۱۰۱۶۸۱۱۳۸ - ۰۲۱۸۸۴۵۸۶۱۹

شنبه تا چهارشنبه از ۹ صبح تا ۱۷ و پنجشنبه تا ۱۲:۳۰

کلید اتوماتیک، کاربرد آن در نیروگاه خورشیدی و تفاوت آن با کلید مینیاتوری

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یا کلید MCCB که در بازار به آن کلید کمپکت هم گفته می شود، قطعه ای حفاظتی شبیه به کلید مینیاتوری است و می تواند مدارات الکتریکی و نیروگاه خورشیدی را در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه حفاظت نماید. کلید اتوماتیک شبیه کلید مینیاتوری است و تفاوت های آن نسبت به کلید مینیاتوری در ادامه این نوشته مورد برسی قرار می گیرد. جهت آشنایی با کلید مینیاتوری و کاربرد آن در نیروگاه خورشیدی می توانید به نوشته کاربرد فیوز مینیاتوری در برق خورشیدی مراجعه نمایید.

 

رنج جریانی بالاتر کلید اتوماتیک نسبت به کلید مینیاتوری

به طور معمول رنج جریانی کلید MCCB بالاتر از اتوماتیک است. کلید مینیاتوری حداکثر تا ۶۳ آمپر تولید می شود اما کلید اتوماتیک تا ۸۰۰ آمپر نیز در بازار یافت می شود. در برخی موارد کلید های مینیاتوری و اتوماتیک در جریان های بالاتر نیز تولید می شود که معمولا سفارشی است. به طور معمول برای اتصال کلید های اتوماتیک در تابلو برق ها از شمش های مسی استفاده می شود.

 

قابلیت تنظیم کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک در دو نوع فیکس و قابل تنظیم تولید می شود. در نوع قابل تنظیم امکان تنظیم جریان نامی کلید در یک بازه محدود وجود دارد.

 

حالت تریپ در کلید اتوماتیک

کلید مینیاتوری دارای دو حالت قطع و وصل است در حالی که در کلید اتوماتیک در صورت فعال شدن حفاظت کلید در وضعیت وسط یا همان TRIP قرار می گیرد. با این قابلیت می توان بین حالت قطع توسط کاربر یا حفاظت کلید در مقابل اضافه بار یا اتصال کوتاه فرق قائل شد.

 

امکانات جانبی کلید اتوماتیک

به منظور افزایش حفاظت و انعطاف پذیری بیشتر می توان به کلید اتوماتیک ماژول های جانبی اضافه نمود. یکی از این ماژول ها موتور است که می توان با فرمان از راه دور، کلید اتوماتیک را قطع و وصل نمود. همچنین داخل محفظه کلید امکان اضافه نمودن ماژول هایی چون رله Shunt و Under Voltage وجود دارد که امکان قطع کلید توسط قطعه حفاظتی دیگر و همچنین قطع کلید در حالت قطع ولتاژ سیستم را دارا است.

 

کاربرد کلید اتوماتیک در نیروگاه خورشیدی

در خروجی نیروگاه خورشیدی و در قسمت AC به منظور حفاظت از اینورتر در مقابل اتصال کوتاه یا اضافه بار از کلید مینیاتوری استفاده می شود. همانطور که در قسمت قبلی گفته شد، کلید مینیاتوری دارای محدودیت رنج جریان و امکانات است و به طور معمول تا نیروگاه ۲۵ کیلووات از کلید مینیاتوری در خروجی اینورتر استفاده می شود و در نیروگاه خورشیدی با توان بالاتر از ۲۵ کیلووات از کلید اتوماتیک در خروجی اینورتر و نیروگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در این نوشته سعی کردیم به زیان ساده به معرفی کلید اتوماتیک و کاربرد آن در نیروگاه خورشیدی بپردازیم. جهت مطالعه مطالب بیشتر در مورد نیروگاه خورشیدی، تجهیزات حفاظتی و … می توانید به مجله آموزشی سولارنیرو مراجعه نمایید.

لطفا نظر خودتون رو با ما به اشتراک بگذارید

فیوز نیروگاه خورشیدی
پست بعدی

همه فیوزهای مورد استفاده در نیروگاه خورشیدی

کلید مینیاتوری و عملکرد آن در برق خورشیدی
پست قبلی

کاربرد فیوز مینیاتوری در برق خورشیدی

To Top